Makaron konjac

Na rynku można się spotkać z niezliczoną ilością najróżniejszego rodzaju makaronów. Jednak żaden z nich nie może się równać z makaronem konjac, który od niedawna zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród osób lubiących kuchnię azjatycką, ponieważ stał się on sposobem na odchudzanie.

Co to jest makaron konjac?

Makaron ten powstaje z rozpuszczalnego w wodzie błonnika glutomannan konjac, pochodzącego z korzenia rośliny Amorphophallus konjac, nazywanego potocznie dziwidłem. W wielu krajach azjatyckich można go spotkać pod nazwą Shirataki Noodles i od ponad 2000 lat jest on często używany w codziennej diecie.

Sam makaron nie podlega trawieniu i przez organizm człowieka przechodzi w niezmienionej postaci. Nie jest źródłem jakichkolwiek składników spożywczych, poza wspomnianym błonnikiem, ale pomimo tego jest świetnym zamiennikiem innych makaronów, głównie dla osób zmagających się z nadwagą, wystrzegających się węglowodanów oraz tych, które dbają o swoje zdrowie. Jest on całkowicie beztłuszczowy, nie zawiera cukrów, a wciąż gwarantuje uczucie sytości.

Jego popularność wzrosła dzięki jego niezwykle niskiej wartości kalorycznej, bo jedynie około 9 kalorii na 100 g produktu, ale sprawdza się on też wśród alergików, ponieważ nie zawiera on żadnych alergenów. Ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit i system flory jelitowej, poprawia insulinowrażliwość oraz tolerancję glukozy.

Makaron można spotkać w wielu postaciach. Poza opcją zwykłego makaronu penne, spaghetti lub tagliatelle czy tradycyjnych azjatyckich noodles, jest dostępny też w formie “rice” lub “pearl rice”, które sprawdzą się jako alternatywa kaszy lub ryżu.

Stanowi on świetną bazę do dań wszelkiego rodzaju. Można go używać jako podstawa dań włoskich czy azjatyckich, sprawdzi się w zupach, a jego wersja “angel hair” nada się też do polskiego rosołu lub innych zup. Jest on odpowiedni nawet do deserów przez swoją uniwersalność.

Jego sposób przygotowania jest banalnie prosty. Wystarczy wyjąć go z opakowania, opłukać, oraz gotować w wodzie przez kilka minut. W opakowaniu znajduje się on w płynie, którego zapach mógłby zniechęcić niektórych, jednak nieprzyjemna woń znika zaraz po ugotowaniu. Dla dodatkowego zapewnienia smaku można go gotować w osolonej wodzie lub z dodatkiem bulionu.

Jeżeli te argumenty nie są wystarczającą zachętą do wypróbowania tego produktu, warto wspomnieć, że makaron konjac (https://www.bee.pl/diet-food-makaron-konjac-spaghetti-200-g_p148003.html) nadaje się jako element każdej diety, wegańskiej, wegetariańskiej, niskokalorycznej, beztłuszczowej, bezlaktozowej, niskowęglowodanowej.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com